Jak pisać treści na stronach WordPress? Czym jest edytor Gutenberg? Sprawdź, jak działają bloki w WordPress!

Jak tworzyć wpisy w edytorze Gutenberg (WordPress)

Jak pisać treści na stronach WordPress? Czym jest edytor Gutenberg? Sprawdź, jak działają bloki w WordPress!

Jednym z największych wyzwań dla początkujących administratorów stron internetowych, jest edytor Gutenberg. Dlatego gdy prowadzę szkolenia klientom, na początku wysyłam link do poniższego tekstu, aby poznali sposób pisania w edytorze Gutenberg. Przy okazji poznali funkcje, których sam używam w prowadzeniu mojego bloga (PatrykTarachon.pl), do którego przy okazji serdecznie zapraszam. Jak tworzyć wpisy w edytorze Gutenberg? Sprawdź, jak wygląda pisanie treści na stronach internetowych opartych o WordPress!

Czym jest Gutenberg w WordPress?

Johannes Gensfleisch zur Laden zum Gutenberg był niemieckim rzemieślnikiem, złotnikiem i drukarzem, który stworzył pierwszą przemysłową metodę druku na świecie. Na jego cześć nazwano edytor tekstu w oprogramowaniu WordPress, na którym opiera się większość stron internetowych. Edytora używa się nie tylko w edycji wpisów, ale też stron tj. Kontakt, czy O mnie.

Edytor Gutenberg działa na zasadzie bloków. Przykładowo każdy akapit, jest oddzielnym blokiem w edytorze. Blokami są również nagłówki, tj. Ile pracy wymaga strona internetowa. Zatem gdy klikamy Enter, tworzymy nowy akapit, co powoduje utworzenie nowego bloku.

Gutenberg w WordPress oferuje nam ogrom funkcji, które są tak rozplanowane, aby nie przeszkadzały w tworzeniu tekstu. Na początku edytor może wydawać skomplikowany, ale kilka przygotowanych treści wystarczy, abyśmy opanowali jego funkcjonalność i nauczyli się w nim poruszać.

Jak tworzyć ciekawe układy w edytorze Gutenberg?

Edytor Gutenberg uwielbiam przede wszystkim za możliwość tworzenia treści w taki sposób, jaki widzę w swojej głowie. Gdy przygotowywałem tekst promujący projekt Akademia Przyszłości, zastosowałem m.in. kolumny, blok YouTube, osadzenie treści z TikTok oraz przycisk z linkiem do strony Stowarzyszenia WIOSNA.

Taki przycisk można ustawić, aby z treści przekierować użytkowników w inne miejsce, np. do strony sponsora, firmy współpracującej lub do polecanego produktu. Tworząc treści, często korzystam z widżetów sklepu, które w treści prezentują najczęściej kupowane produkty w moim sklepie.

Tworzenie galerii zdjęć oraz eksponowanie plakatów

Wśród moich klientów nie brakuje osób, które promują różnego rodzaju inicjatywy. Jak kreatywnie można dodać plakat do treści? Dzięki kilku kliknięciom można szybko osiągnąć ten efekt i dostosować treść. Wystarczy kliknąć + pomiędzy blokami, a następnie wpisać / odszukać blok o nazwie Media i tekst.

W ten sam sposób możemy dodać element galerii zdjęć, odtwarzacz YouTube czy Spotify. Następnie je dostosować w taki sposób, aby spełniały nasze oczekiwania. Na powyższym zrzucie ekranu widać, że plakat będzie widoczny po prawej stronie, a informacje o wydarzeniu po lewej. Następnie blokiem poniżej mogą być 3 kolumny, z czego lewą uzupełnimy blokiem odpowiadającym za nagłówek, środkowy akapitem, a pracy odtwarzaczem Spotify.

Ustawienia bloków w edytorze Gutenberg

Teraz przechodzimy do trudniejszej części edytora, a mianowicie ustawień. W przypadku tekstu możemy ustawić tutaj inicjał, rozmiar czcionki oraz jednym kleknięciem zmienić cały akapit np. na litery drukowane.

Ponadto mamy opcję gradientów dla tła, aby za tekstem było ładne przejście kolorów. Wtedy możemy dodać blok kolumny, który będzie zawierał gradient, a w nim nagłówki oraz akapity. Niektóre ustawienia można dostosować dla urządzeń mobilnych. To jednak zbędne, ponieważ WordPress jest responsywny, aby wyświetlał się poprawnie na większości urządzeń.

O czym pamiętać dodając wpis na stronę?

Oprócz ustawień bloków, prawy pasek zawiera również zakładkę Wpis, gdzie mamy do dyspozycji następujące ustawienia:

  • Widoczność – wpis może być publiczny, prywatny lub dostępny po podaniu hasła.
  • Opublikuj – data i godzina publikacji (tutaj można ustawić datę przyszłą, aby zaplanować wpis).
  • Format treści – można ustalić, czy wpis jest plikiem dźwiękowym, cytatem lub statusem (tj. post na Facebook). To zwykle zostawiamy na Standard.
  • Przypnij na górze bloga – po zaznaczeniu tej opcji, wpis będzie zawsze widoczny jako pierwszy, nawet gdy po jego publikacji pojawią się nowe. Widoczne na stronie Wpisy, aktualności lub blog.
  • Autor – można ustalić, które konto użytkownika WordPress, będzie autorem tekstu.
  • Bezpośredni odnośnik – link do strony, pod którym będzie wpis (zalecam krótkie linki, odpowiadające na pytanie wpisu np. edytor-gutenberg).
  • Kategorie – tutaj ustalamy katefgorie wpisu, np. Blog > Moda lub Blog Podróże. Nie dodajemy wpisu w kilku kategoriach, aby czytelnik nie trafiał na ten sam wpis.
  • Tagi – określone słowa, opisujące tekst. O tworzeniu tagów pisałem w tekście „Tworzenie etykiet i kategorii na blogu lub stronie WWW”.
  • Obrazek wyróżniający – obraz, najczęściej widoczny po publikacji nad wpisami. Zalecam nie przekraczać 1020 px. oraz zapisywać pliki do .jpg.
  • Zajawka – kilka słów, które są widoczne na podglądzie wpisu, widocznym na podstronach typu Blog, Wpisy, Aktualności.
  • Dyskusja – jeśli nie chcesz, aby czytelnicy mogli komentować Twój wpis, odznacz pole.

Masz z czymś problem?

Chcesz zaoszczędzić czas lub zlecić to zadanie profesjonalistom? Napisz do nas, abyśmy pomogli Ci w wyzwaniach ze stroną internetową lub social-media. Nasz zespół czeka na Twoją wiadomość.

Czy można wyłączyć edytor Gutenberg?

Podsumowując, edytor Gutenberg oferuje szereg wartościowych funkcji, które można rozbudowywać wtyczkami dla WordPress, dzięki czemu edytor może zyskać np. odliczanie czasu czy inne bloki, których potrzebujemy.

Jestem pytany o to, czy jest możliwość wyłączenia edytora Gutenberg, aby przejść na zwykły edytor treści, tj. np. Notatnik. Odpowiedź brzmi, tak! Można wyłączyć edytor, np. instalując wtyczkę Klasyczny edytor. Osobiście odradzam to moim klientom. Gdy samodzielnie wprowadzasz zmiany na stronie, w razie awarii Twój web developer może odmówić Ci pomocy, nawet jeśli jesteście powiązani umową.

Warto sprawdzić

Na koniec mam dla Ciebie kilka poradników wideo na WordPress.org, stworzonych przez programistów z całego świata.

Mam nadzieję, że powyższy poradnik był pomocny i odpowiedział na Twoje pytania. 🙂 Jeśli jest inaczej, daj znać poniżej w sekcji komentarzy.

Zwiększ efektywność swoich działań!

Darmowe porady i wskazówki z dziedzin

● porady dotyczące działań marketingowych

● metody, dzięki którym zaoszczędzisz

● rozwiązania, które działają

Checklista dla firm (najczęstsze błędy w marketingu)

Wybierz listę

Lists

Zapisując się, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych, zawartych w Polityce prywatności.

0 0 votes
Ocena
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Shopping Cart
Szybki kontakt!
+
Wyślij!
0
Would love your thoughts, please comment.x
Social media Reklama Strony WWW
Efekty Godziny pracy