Przydatne linki i programy dla blogerów? Dowiedz się, które narzędzia polecamy dla twórców internetowych! Darmowe zasoby internetowe!

Skąd czerpać tematy na blog?

Nie masz pomysłu na wpisy? Szukasz inspiracji, ale wciąż nic nie przychodzi do głowy? Sprawdź skąd czerpać tematy na blog!

Prowadzenie strony internetowej, to nie lada wyzwanie. Po kilku latach pracy nad treściami, autor zaczyna zastanawiać się, skąd może czerpać tematy na blog? W poniższym tekście znajdziesz kompletny przewodnik po inspiracjach i pomysłach, dzięki którym nie zabraknie Ci tematów!

Jak rozwijać swój blog?

Próbuj nowych form i pomysłów, podglądaj innych blogerów. Nie nastawiaj się na sukces czy ilość, a na jakość. Obserwuj świat i sprawdzaj, z jakimi problemami borykają się Twoi czytelnicy. Nie bój się poprawiać błędów, dyskutuj z czytelnikami, broń swojego zdania argumentami, a jeśli czytelnik ma rację, przyznaj się do błędu. Staraj się opanować siebie i szanować ludzi którzy Cię odwiedzają. Usuwaj komentarze, które obrażają i poniżają Ciebie lub innych użytkowników. Pamiętaj aby być serdeczną i ciepłą osobą. Ludzie opierają swoje zdanie na poprzednich komentarzach. Zastanów się, czy te niekonstruktywne komentarze powinny zostać.

O czym pisać blog?

+ Najlepszym sposobem, jest wypisanie sobie tematów, które być może poruszysz,

+ Przeszkodą staje się wena, gorszy dzień albo zmęczenie, przez co nawet tygodniami nie przygotujesz nic nowego,

+ Zanim udostępnimy bloga publicznie, warto zaplanować wpisy z wyprzedzeniem nawet na dwa miesiące,

+ Im częściej aktualizowany jest nasz mały kąt w sieci, tym lepiej. Ludzie zaglądają do Ciebie, ale skoro nie ma nic nowego, po jakimś czasie przestają ponownie zaglądać,

         Nie jest to na szczęście najczęstsze pytanie jakie zadajecie, ale jednym z tych które zaprzątają wielu blogerom głowę, dotyczy tematów, które warto poruszać. O czym ten blog pisać? Odpowiedzi jest kilka. Ja przedstawię najbardziej rozsądne pomysły, nawet jeżeli wena Ci nie dopisuje.

Google Trends jako źródło tematów

To o czym można pisać, masz możliwość sprawdzić w Google Trends, gdzie znajdziemy najczęściej wyszukiwane i odwiedzane tematy w przeglądarce Google. Na ich podstawie mamy szansę wyrobić swoje zdanie, aby następnie poruszyć temat na swoim blogu. Takie teksty maja szansę być niezwykle istotne dla naszych odbiorców.

Życiowe rozterki i problemy

Najlepszym sposobem, jest pisanie o tym, co zaprząta nam głowę. Swego czasu byłem wściekły, że nic się nie dzieje, dni mijają i pogoda jest smętna. Zacząłem o tym pisać, w trakcie pojawiła się wena i pomysły o czym mogę dodatkowo napisać. Powstał tekst, który bardzo chętnie był czytany i komentowany. Ku mojemu zaskoczeniu, nawet udostępniany dalej.

Zdobyta wiedza

Weryfikuj czy to, czego się nauczyliście, jest prawdą i czy się nie mylicie, albo zwyczajnie przekazujecie zdobyty zakres wiedzy w postaci poradników czy wyjaśnień. Dodatkowe tabele i schematy są na wagę złota. Ponadto odesłania do źródeł robią z Was profesjonalistów. Z ankiety, którą regularnie powtarzam na blogu, wynika, że czytelnicy chcieliby aby w publikacjach pojawiały się infografiki, zestawienia i różnego rodzaju podsumowania. Chociaż obecnie nie mam pomysłu, jak je wdrożyć w tekstach, myślę, że miałoby to szansę poprawić odbiór Twojego bloga i potwierdzać Twoje zdanie różnymi badaniami.

Recenzje i opinie

Mamy produkty do wyboru i koloru oraz możliwość recenzowania filmów, programów telewizyjnych, ramówek stacji telewizyjnych, audycji radiowych, muzyki, książek, blogów, stron internetowych itd. Mimo wszystko jeśli nawet jakiegoś produktu osobiście nie polecasz, podawaj w swoich tekstach zarówno wady, jak również zalety.

Własne zdanie i doświadczenia

Opisywanie poglądów na interesujące tematy i zdobyte doświadczenia, są jednym z najbardziej sprawdzonych sposobów. Blog pisałem od paru lat. Za jego pośrednictwem przekazywałem zdobyte doświadczenia, dzieliłem się przemyśleniami i ubogacałem odpowiedzi na pytania, które po dziś dzień dostaję w komentarzach lub prywatnych wiadomościach.

Oparte na spostrzeżeniach

Widzimy wiele sytuacji i wyrabiamy przy tym własne zdanie. Warto opisywać takie tematy. Przykładowo ostatnio widziałem chamskie, bezczelnie i zarozumiałe dziewczyny w autobusie. To już jest temat na tekst. Życie podsuwa nam wciąż tematy.

Mama denerwująca się, że gotuje i nikt nie docenia jej pracy, ojciec pracujący po 8h. nie widzący dzieci, ludzie kłócący się na ulicy czy głośna dyskusja pasażerów w autobusie. Inspiracje są dookoła nas.

Odpowiadaj na zadawane pytania

Rozszerzając wątek inspirowania się zachowaniem ludzi, chciałbym coś dodać. Kika lat temu nie dostawałem wiadomości od osób znających mój blog, więc było mi zdecydowanie trudniej. Dlatego inspirowałem się tym o czym rozmawiały koleżanki, czy zwierzające się przyjaciółki. Najczęściej bywało tak, że np. koleżanka opowiadała dlaczego nie układa się w jej związku, czy kolega który chciałby mieć pierwszy raz z dziewczyną ale boi się poruszyć z nią temat. Sytuację można opisać w innym kontekście, nie wskazując na osoby z naszego otoczenia, co również praktykuję u siebie.

         W takich sytuacjach opisuję tekst nieco inaczej, a czasem bardziej naciągając prawdę. Dodaję przykładowo, że bohater jest czuły i chciałby aby dziewczyna miała niezwykle przyjemny pierwszy raz, a ona się boi ponieważ koleżanki nastraszyły ją ogromnym bólem, wymyślając kilkudniowe zawroty głowy, z racji tego, że już kiedyś czytałem o zmyślonych objawach po pierwszym razie. Nie piszę, że to moi znajomi czy ktoś, kto do mnie napisał z pytaniem o wstydliwy temat. Po prostu poruszam go na blogu w jak najbardziej ogólny sposób.

Granica której nie wolno przekraczać

Nie podajemy imion i nazwisk. Staramy się nie zdradzać w tekście o kim jest poruszony tekst. W moim przypadku było śmiesznie, ponieważ kilku moich znajomych uważało, że blog który piszę jest o moim przyjacielu. Faktycznie zainspirowałem się nim w 3 felietonach, ale poza tym reszta tyczyła się głównie tego co przeczytałem w Internecie, na forach czy usłyszałem w przelocie między szkołą, a domem. Często to zlepek podobnych opowieści.

         Jeżeli na czymś bazujemy, podajemy źródło. Nawet jeżeli po latach blogi czy strony internetowe na których opieraliśmy tekst nie istnieją, namiary pozostawiamy. Nie obrażamy grup społecznych i nie poniżamy nikogo. Jeżeli już to argumentujemy naszą złość czy stanowisko w danej sprawie.

Przeanalizuj o jakiej porze, masz najlepszą wenę

         W których godzinach najlepiej pisać blog? Czy pisanie bloga o tej samej porze jest najlepszym rozwiązaniem? Jak organizować czas na pisanie bloga!

         To o jakiej porze dnia lub nocy piszesz blog, zależy w dużym stopniu od tego kiedy najlepiej i w jakich warunkach proces tworzenia jest najwygodniejszy dla Ciebie.

         Jeżeli jestem zmęczony lub właśnie wypoczęty ze względu na ilość ciekawych zajęć, zawsze tworzy mi się najszybciej. Zwykle gdy wrócę przykładowo z roweru, poprzedzając to spotkaniem, zakupami, a do tego organizacją dnia, wtedy jestem pełen energii. Im więcej zrobię przez cały dzień tym lepiej. Zazwyczaj jestem zajęty w ciągu dnia, więc sporadycznie powstają wtedy teksty. Jeżeli jednak pojawia się taki moment, a nic mi nie przychodzi do głowy, czytam blogi kolegów i koleżanek. Wtedy nabieram weny i chęci do pisania.

         Zwykle w mieszkaniu musi być cicho i spokojnie. Wszyscy domownicy wiedzą o tym iż jestem zajęty i nie powinno się mi przeszkadzać. Informuję o pisaniu bloga, poprawianiu tekstu czy wykonywaniu zlecenia lub przygotowania artykuły do jakiegoś czasopisma. Najczęściej piszę w nocy, ponieważ wtedy włącza mi się ‘’tryb autora”. Położę się spać, przysypiam, a wtedy mózg buzuje od tematów, po czym błyskawicznie przychodził mi do głowy temat, który koniecznie muszę przelać na klawiaturę.

         Warto też wspomnieć o tym, że przede wszystkim napisanie samego tekstu, to tylko część pracy. Do tego dochodzi:

  • poprawienie treści,
  • dodanie śródtytułów,
  • linkowanie wewnętrzne i zewnętrzne,
  • dopasowanie słowa kluczowego,
  • sprawdzenie źródeł,
  • napisanie opisów,
  • dodanie etykiet,
  • przygotowanie chwytliwego tytułu,
  • nadanie nagłówka w formie tekstu,
  • stworzenia grafiki odzwierciedlającej treść,

         Gdy wpis zostanie opublikowany, należy udostępnić link w social-mediach w taki sposób, aby nie były to same suche linki. Wiele innych zadań, w moim przypadku zajmują najwięcej czasu – często więcej niż napisanie treści.

         Powiem szczerze, że w wieku 20 lat, wszystko cały czas ewoluuje. Myślenie, podejście do wielu spraw, a przy okazji zdobywa się nowe doświadczenia. Z czasem dociera do nas, że starsze wpisy, które traktujemy sentymentalnie, również należy zaktualizować, chociaż niegdyś oddawały emocje i aktualne problemy. W przeszłości nie chciałem poprawiać tego co publikowałem wcześniej, jednakże z wiekiem dociera do nas, że jesteśmy odpowiedzialni za to, co znajduje się na naszej stronie.

         Dlatego oprócz przygotowywania nowych wpisów, należy poprawiać te stare, a jeśli zmiany są ogromne, można publikować je ponownie, aby dotarły do nowych odbiorców i pomogły nowym czytelnikom, które wcześniej ich nie miały okazji przeczytać. Nie zawsze wprowadzone poprawki sprawiają, że treści są lepsze, z kilku powodów.

Masz z czymś problem?

Chcesz zaoszczędzić czas lub zlecić to zadanie profesjonalistom? Napisz do nas, abyśmy pomogli Ci w wyzwaniach ze stroną internetową lub social-media. Nasz zespół czeka na Twoją wiadomość.

Mam nadzieję, że udało Ci się znaleźć odpowiedź na swoje pytanie z tego tekstu. 🙂

Zwiększ efektywność swoich działań!

Darmowe porady i wskazówki z dziedzin

● porady dotyczące działań marketingowych

● metody, dzięki którym zaoszczędzisz

● rozwiązania, które działają

Checklista dla firm (najczęstsze błędy w marketingu)

Lists

Odczekaj aż przeniesie do następnej strony

Zapisując się, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych, zawartych w Polityce prywatności.

Koszyk