Jak zacząć nagrywać podcast? O czym można nagrywać podcast? Jak zacząć nagrywać podcasty na Spotify!

O czym nagrywać podcast? [RODZAJE PODCASTÓW]

Jak zacząć nagrywać podcast? O czym można nagrywać podcast? Jak zacząć nagrywać podcasty na Spotify!

Własny podcast to nie tylko szansa na dotarcie do nowych klientów, również możliwość wyrażania siebie i mówienia o sprawach, które są ważne dla nas osobiście. Jeśli chcesz nagrywać własny podcast, ale nie masz pomysłu, dziś znajdziesz listę inspiracji oraz pomysłów na własny podcast! O czym nagrywać podcast? Sprawdźmy!

Kategorie podcastów

Na początek sprawdźmy, w jakich kategoriach nagrywają podcasterzy oraz o czym mówią w swoich aducycjach? Według obecnego zestawienia na SpotifyProwly.com, największą popularnością cieszą się podcasty o następującej tematyce.

  • Komedia / Sztuka i rozrywka – podcasty z nastawieniem na dobry humor, żarty, dowcipy, prześmiewanie trudnych sytuacji oraz anegdoty, które rozbawiają słuchaczy.
  • Historie – wydawać by się mogło, że kategoria zawiera podcasty, które poruszają kwestie historyczne, ważnych dat w dziejach np. Polski, ale w praktyce, są to historie ludzi. Ich podróże, doświadczenia, przygody.
  • Wiadomości i polityka – publicystyka i commentary, a także najnowsze wiadomości z kraju i Polski.
  • Edukacja – podcasty poruszające tematy dotyczące edukacji seksualnej, nauki, badań i rozmów z naukowcami lub specjalistami, na tematy poszczególnych branż oraz ich działania.

Czy warto skupiać się wyłącznie na popularnych kategoriach?

Oczywiście, nie! Dobrze jest celować w mniej popularne kategorie, w których teren jest jeszcze nie wykorzystany. Niemniej celowanie w popularne kategorie nie odbiera szansy na pokazanie czegoś nowego. W każdej kategorii można wnieść swoją świeżość, bez konieczności pokazywania czegoś odkrywczego. Aczkolwiek, na pewno w popularnych kategoriach może być trudniej się przebić.

SPRAWDŹ RÓWNIEŻ >>> O czym pamiętać nagrywając podcast? [NAJCZĘSTSZE BŁĘDY]

Masz z czymś problem?

Chcesz zaoszczędzić czas lub zlecić to zadanie profesjonalistom? Napisz do nas, abyśmy pomogli Ci w wyzwaniach ze stroną internetową lub social-media. Nasz zespół czeka na Twoją wiadomość.

O czym nagrywać podcast?

Na początku dobrze jest nagrać kilka sprawdzonych tematów, od których każdy podcaster powinien zacząć. Poniżej prezentuję Ci kilka uniwersalnych pomysłów na odcinki Twojej audycji. Dla przykładu stworzymy fikcyjną studentkę na kierunku X, która zaczyna naukę i chce stworzyć własny podcast.

  1. Przedstawienie się – nie nazywaj pierwszego odcinka Przywitanie (TO BŁĄD!) Przedstaw się i opowiedz o sobie, ale dając też do zrozumienia, dlaczego warto Cię słuchać, np. jestem studentem I roku na kierunku X. Są kwestie, z którymi się nie zgadzam, więc będę tu o nich opowiadać. Przykładowa nazwa dla odcinka – Czy na studiach mówią mądrze? (podcast) – Odcinek 1
  2. Anegdota – opowiedz śmieszną anegdotę, historię lub wydarzenie z życia, które pomimo przezabawnej sytuacji, było dla Ciebie pouczające. Nie twórz tytułów typu clickbait (np. To było zabawne – przesłuchaj 30 minut odcinka). Przykładowy tytuł dla takiego odcinka – Jak wygląda życie na studiach? (podcast) – Odcinek 2.
  3. Nieprawdziwy mit – w każdej branży lub dziedzinie życia można spotkać mity. Wyjaśnij, dlaczego na studiach nie jest wcale tak ciężko, jak mówią. Argumentem może być fakt, że wbrew pozorom jest czas na pracę i naukę, jeśli dobrze się zorganizuję, a materiał nie musi być trudny, jeśli robi się notatki w określony sposób. Pomysł na tytuł odcinka – Czy studia są straszne? – ROZWIEWAM MITY! (podcast) – Odcinek 3.
  4. Plan na tydzień – opowiedz o tym, jak będzie przebiegał Twój najbliższy tydzień. Opowiedz o tym w kontekście godzenia pracy, rodziny i obowiązków ze studiami. Pomysł na tytuł odcinka – Jak rozplanować tydzień na studiach? (podcast) – Odcinek 4.
  5. TOP NARZĘDZI – podczas studiów masz swoje poranne rytuały, sposób prowadzenia notatek, aplikacje na telefonie lub akcesoria, które ułatwiają Ci naukę, pracę i życie codzienne? Opowiedz o tym, nazywając odcinek np. – TOP10 akcesoriów, które powinien mieć student! (podcast) – Odcinek 5.
  6. Wyjaśniaj definicje – w swoim podcaście możesz prowadzić określone serie. Przykładowo co 2 odcinki wyjaśniasz trudne określenia, z którymi spotykają się studenci. Tytuł odcinka – Kolokwia, czym są i jak sobie z nimi radzić?! (podcast) – Odcinek 6.
  7. Goście – skoro pierwszy tydzień, to temat losowego odcinka, co drugi są definicje, co trzy tygodnie może pojawiać się gość, np. studenci mający ciekawe pasje. Pomysł na tytuł – Alicja, pływaczka i studentka chemii! (wywiad) – Odcinek 7.
  8. Wstrząsające wydarzenie – sytuacja lub wydarzenie, które wzbudza złość, porusza emocje i zdenerwuje słuchacza. W moim przypadku był to rowerzysta, który wyrzucił moje rzeczy do śmietnika – Odcinek 21 – Jak (nie) pomagać na siłę!
  9. Inspiruj się – słuchaj podobnych podcastów, poruszaj temat, o którym ostatnio poruszany był w gronie Twoich przyjaciół. Może to dotyczyć sytuacji na świecie, na studiach lub w związku. Przykładowy tytuł odcinka – Godzenie związku ze studiami – czy to możliwe? (podcast) – Odcinek 9.
  10. Nawiązuj do innych twórców – Patryk z Nie będąc sobą powiedział o czymś ciekawym w 21 odcinku swojego podcastu, a może napisał o czymś ciekawym na swoim blogu? 😉 Opowiedz o tym, wspominając autora, produkt lub usługę.

Jak widzisz, inspiracji nie brakuje. Są na wyciągnięcie Twojej dłoni, otaczając Cię zewsząd. Wystarczy się rozejrzeć, złapać inspirację lub temat. Jeśli brakuje Ci weny, posłuchaj ulubionego podcastu, aby wejść w klimat nagrywania. Do tego polecam platformę Google Podcast. Na Spotify łatwo przełączyć się na muzykę, więc lepiej korzystać z platformy przystosowanej do słuchania podcastów.

SPRAWDŹ RÓWNIEŻ >>> Przygotowanie podcastów – co zawiera cena?

O czym pamiętać nagrywając podcast?

Na powyższych przykładach, chciałem pokazać, że dobry podcast, to nie tylko profesjonalizm. Trzeba też być świadomym, że publikowanie w Internecie wiąże się z krytyką, jak się coś robi, to powinno robić się to dobrze. Przy tym nie można oczekiwać zaangażowania pod podcastem, który nagrywa się w łazience, a zdjęcie prezentujące podcast robiło się piwnicy telefonem. Oprócz tego trzeba wiedzieć, jakie oczekiwania ma grupa odbiorców, nawet jeśli nagrywamy dla bliskiego grona znajomych.

Nagrywając podcast, należy również pamiętać o regularności, nie zapominając, że publikujemy w Internecie, gdzie każdy może to odsłuchać, udostępnić dalej, a jeśli nie jesteśmy interesującą personą, przejść dalej.

Zatem za popularnymi podcastami stoi jakość, profesjonalizm oraz odpowiednie poprowadzenie, które oferuje moim klientom. Sprawdź ofertę Przygotowania podcastu na tej stronie i odezwij się do mnie, abyśmy przygotowali profesjonalny content dla Twoich przyszłych słuchaczy.

Wierzę, że ten artykuł był dla Ciebie wartościowy. 🙂 W razie pytań jestem dostępny w sekcji komentarzy poniżej.

Zwiększ efektywność swoich działań!

Darmowe porady i wskazówki z dziedzin

● porady dotyczące działań marketingowych

● metody, dzięki którym zaoszczędzisz

● rozwiązania, które działają

Checklista dla firm (najczęstsze błędy w marketingu)

Lists

Zapisując się, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych, zawartych w Polityce prywatności.

0 0 votes
Ocena
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Shopping Cart
0
Would love your thoughts, please comment.x
Social media Reklama Strony WWW
Efekty Godziny pracy